Türkiye aleyhine açtığı 5 davası da reddedilen Uzanlar yine sahnede. Bu kez de Ürdünlü Masoud şirketi Telsim'de hissesi olduğu iddiasıyla 4.6 milyar dolar istiyor

Türkiye aleyhine açtığı 235 milyar dolarlık 5 uluslararası tahkim davasını kaybederek iyice köşeye sıkışan Uzan ailesi bu kez Ürdün'ün en büyük dolandırıcısı ile TMSF'nin kapısına geldi. Ürdünlü Masoud şirketi Vodofone'a satılan Telsim'de yüzde 67 hisseye sahip olduğunu iddia ederek Türkiye'den "4,6 milyar dolar ve faiz" talebinde bulundu. Şirket, Volterra Fietta hukuk bürosu imzasıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) gönderdiği mektupla "Dava açmadan masaya oturalım" dedi.

ÜRDÜNLÜ DOLANDIRICI
Konu hakkında ilgili bakanlıklar ve Başbakanlığa yazı gönderen TMSF, Uzan ailesinin daha önce Telsim'de yine Ürdün vatandaşı Hollanda asıllı Saba Fakes davasında benzer girişimde bulunarak, 19 milyar dolar talep ettiği ancak 2 milyon dolar yargılama gideri ödemek zorunda kalarak davayı kaybettiğini hatırlattı. TMSF, "Tüm durumlar, Masoud şirketinin iddialarını da geçen yıl 19 milyar dolarlık davayı kaybeden Saba Fakes gibi mesnetsiz olduğu ve arkasında da Uzan ailesinin olduğunu ortaya koymaktadır" ifadelerine yer verdi.

BORÇLARI 8,5 MİLYAR DOLAR
2007 yılında Telsim yönetiminin TMSF tarafından devralınmasında Masoud şirketinin herhangi bir itirazda bulunmadığını, Ticaret Sicil Gazetesi'nde yapılan ilana karşılık vermemesinin iddialarının hukuken mesnetsiz olduğunun altı çizildi. Davayı açan Masoud şirketinin hissedarı Nasser Masoud'un Tobacco davası olarak bilinen Ürdün'ün en büyük dolandırıcılık davasında ceza almış olduğunun altı çizildi. Bu nedenlerle "Masoud şirketinin ihtilafın iyi niyetle çözülmesi teklifine itibar edilmemesi düşünülmektedir" denildi. TMSF'nin son faaliyet raporuna göre İmar bankası nedeniyle Uzan ailesinin TMSF'ye borcu ise 8 milyar 492 milyon TL.

TEK TEK KAYBETTİLER
- Uzanların Türkiye aleyhine açtığı 5 tahkim davası, dünyanın en yüksek rakamlı davaları içinde ilk 11 arasında yer alıyor.
- Cem, Kemal, Hakan Uzan'ın Türkiye aleyhine mağdur olduğunu belirterek AİHM'de 170 milyar dolarlık açtığı dava reddedildi.
- Polonya'daki paravan şirketlerinin açtığı 8.4 milyar dolarlık davayı da Uzanlar kaybetti.
- Ürdün asıllı Hollanda vatandaşı Saba Fakes, Telsim'in satışında zarara uğradığı iddiasıyla Türkiye aleyhine açtığı 19 milyar dolarlık davayı kaybetti.
- Uzanların ÇEAŞ ve Kepez Elektriğe haksız el konulduğu iddiasıyla 10,1 milyar dolarlık Libananco davası da reddedildi.
- Europe Cement Investment'ın 3.8 milyar dolarlık davası da reddedildi.

ahaber.com