Başbakan Yıldırım, ABD'de kaldığı otelden Thomas Jefferson Anıtı'na yürüyüşü sırasında kısa mola verdiği bir kafede basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım bugün Başkan Yardımcısı Mike Pence ile biraraya gelecek.

Başbakan Yıldırım gündeme getireceği başlıklar konusunda bilgi verdi.

FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi

FETÖ elebaşının Türkiye'ye iadesini sağlamak için her şey masada olacak. Türkiye darbeden hemen sonra bu talebi ABD'ye iletmiş, istenen belge ve bilgileri de fazlasıyla Amerikalı yetkililere ulaştırmıştı. Ancak aradan geçen süre içinde bir ilerleme sağlanmadı. İade konusunda bir girişim olmadığı gibi FETÖ elebaşının Amerika'daki faaliyetleri de kısıtlanmadı.

ABD'nin terör örgütü PYD'ye desteği

Suriye ve Irak konusunda da öncelik PYD ve DEAŞ ile mücadele. Türkiye ABD'nin PYD'ye verdiği destekten rahatsız. Bugüne kadar bu konu pek çok kez, üstelik kimi zaman çok sert bir üslupla dile getirildi. Başbakan Yıldırım Türkiye'nin bu konudaki görüşünü ve beklentilerini bir kez de Başkan Yardımcısı Pence'ye birinci elden aktaracak.

Suudi Arabistan'daki yolsuzluk soruşturması

Yıldırım'a Suudi Arabistan'da yürütülen yolsuzluk soruşturmasının da gündeme gelip gelmeyeceği soruldu ancak Başbakan 'Onların iç meselesi' diyerek bu konuya girmeyeceklerinin altını çizdi.

Türkiye ile ABD arasındaki vize gerginliği

Başbakan Yıldırım, iki ülke arasında yaşanan ve kısa süre önce yumuşayan vize gerginliğine de değindi. Yıldırım, iki ülke arasındaki sorunların çözülemeyecek meseleler olmadığını, vize konusunda atılan adımın bu konuda bir başlangıç olduğunu söyledi.

Bahçeli'nin 'seçim barajı' açıklamaları

Yıldırım'a, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin seçim barajı konusundaki açıklamaları da soruldu. Başbakan 'bu tek partinin vereceği bir karar değil' dedi ve konunun Cumhurbaşkanlığı sistemi için çıkarılacak uyum yasaları içinde değerlendirilebileceğini söyledi.

Devlet Bahçeli bugün ' yüzde 10 seçim barajı çok ağır bir baraj' demiş, yeni bir düzenleme gerekliliğinden söz etmişti.

'Türkiye-Amerika ilişkilerinin olumlu yönde gelişmesi için birçok haklı sebep var'

Başbakan Yıldırım, ziyaretten beklentisinin neler olduğu sorusuna karşılık da, bu ziyaretlerde 'sen şunu ver, ben bunu vereyim, hesabımızı görelim' şeklinde bir sonucun çıkmayacağını dile getirerek, şunları söyledi:

'Bu ziyaretlerin amacı, ülkelerin anlaşamadığı konularda olumlu yönde mesafe almalarını sağlamak. Biz de bunu yapmaya çalışacağız. Dolayısıyla Türkiye-Amerika ilişkilerinin olumsuz yönde değil, olumlu yönde gelişmesi için birçok haklı sebep olduğunu ortaya koyacağız. Muhataplarımız da öyle zannediyorum ki geldiğimiz bu durumdan çok da memnun değiller. Çünkü Türkiye, yıllardan beri NATO'da, ABD ile müttefik. Ayrıca bölgede de önemli bir stratejik ortağı. Bu bakımdan ABD-Türkiye arasında var olan FETÖ kaynaklı, PKK/YPG/PYD kaynaklı sorunlar çözülmeyecek sorunlar değil. Bunun için biz de irade mevcut. Biz bu görüşmelerde bunu gayet açık bir şekilde, samimiyetle ifade edeceğiz ve onların tutumunu da bu vesileyle anlamış olacağız.'