Aralarında son yıllarda yapılan ultra lüks villa ve rezidansları tercih edenler de var. Türkiye’nin önde gelen işadamlarının büyük çoğunluğu, zenginliğin sembolü olan yalı ve köşklerde oturuyor. İstanbul Boğazı’na nazır evlerde oturmayı tercih eden iş dünyasının isimlerinin bu konudaki ağırlıklı adresi Bebek, Tarabya, Kuruçeşme, Kanlıca, Yeniköy ve Çengelköy gibi semtler… İşadamları arasında yalıların yanı sıra tercihini son yıllarda yapılan ultra lüks villa ve rezidans tarzındaki evlerden yana kullanan isimlerin sayısında da artış var. İş dünyasının birçok ünlü isminin İstanbul’da oturdukları adresleri ve gayrimenkul portf öylerini araştırdık. İşte bu isimler ve oturdukları evler:

Nezih Barut:

Abdi İbrahim İlaç’ın üçüncü kuşak patronu Nezih Barut Kanlıca’daki 120 yıllık Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı’nın sahibi.

Barut, TMSF’nin satışa çıkardığı yalıyı 2009’un Nisan ayında satın almıştı. Barut’un 40 milyon dolar değer biçilen yalıyı, 20 milyon dolardan daha az bir paraya aldığı söylenmişti.

Tuncay Özilhan:

Anadolu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve eşi Emine Özilhan, Kavacık’taki villalarında oturuyor.

Ali Kibar:

Türkiye’nin en zengin 100 ailesi arasında bulunan Kibar Ailesi’nin temsilcilerinden Kibar Holding’in patronu Ali Kibar’ın iki yalısı bulunuyor.

Kuzguncuk’taki Madam Ağavni Muratyan Yalısı’nın sahibi olan Kibar, burayı Galatasaray Spor Kulübü yöneticilerden Yiğit Şardan’a kiraya vermişti. Ali Kibar, yeni satın aldığı Rumelihisarı’ndaki Ferhan Baras Yalısı’nın da sahibi. Kibar, kısa bir süre önce bu yalıyı Dünya Göz Hastaneleri’nin patronu Eray Kapıcıoğlu’ndan 9 milyon Euro’ya satın almıştı.

Kibar Ailesi’nin Bebek’teki Nuri Çapa Yalısı’nı ise baba Asım Kibar kullanıyor.

Hasan Aslanoba:

Erikli Su markasını oluşturan ve bu markanın hali hazırdaki ortaklarından Hasan Aslanoba, Sabancı Holding’in kurucusu merhum Hacı Ömer Sabancı’nın kardeşi merhum Hacı Mehmet Sabancı’nın oğlu Kaya Sabancı’nın Kandilli’de ‘İkiz Yalı’ olarak geçen yalısını, geçtiğimiz yıl, 16 milyon Euro’ya satın almıştı.

Aslanoba, şimdi bu yalıda yaşıyor.

Ömer Dinçkök:

Akkök Holding, Aksu, Akmerkez ve Akmerkez Rezidans’ın sahibi olan Dinçkök Ailesi’nin üyesi Ömer Dinçkök’ün, Tarabya’da köşkü bulunuyor. Ömer Dinçkök ve eşi Ayşegül Dinçkök, yıllardır oturdukları dört dairenin birleşimden oluşan Ulus Boğaziçi Sitesi’ndeki meşhur evlerinden üç yıl önce taşınarak buraya yerleşmişti.

Ömer Dinçkök’ün Bodrum’da da bir villası var. Dinçkök, aynı zamanda Bodrum Gündoğan Koyu’nun hemen karşısındaki Apostrol Adası’nın sahibi.

Avni Çelik:

Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, 300 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Beykoz’daki Kadim Rıfat Paşa Yalısı’nda oturuyor.

Kanlıca vapur iskelesi ile Sahafl ar Yalısı arasında yer alan bu yalı; 18’inci yüzyılda Rıfat Paşa’nın babası Hacı Ali Bey tarafından yaptırılmış. Yalıyı daha sonra Sultan 2’inci Abdülhamit’in kız kardeşi Cemile Sultan satın almış. Rıfat Paşa da Çubuklu’da deniz kenarındaki bir araziyi satın alarak buradaki körfezi doldurmuş, harem ve selamlıktan ibaret büyük bir yalı yaptırmış. Kadim Rıfat Paşa Yalısı, Cemile Sultan’ın mülkiyetinde iken 1871 yılında yanmış, yangından arta kalan selamlık bölümü 19’uncu yüzyılın başlarına kadar ayakta kalmış. Daha sonra bu araziyi Yağcı Hacı Şefi k Bey ile ortağı satın almış. Yalı arazisi daha sonra Ankara Büyükşehir eski belediye başkanlarından Vedat Dalokay’ın çocukları tarafından satın alınmış. Çelik ise yazlık sinema olarak kullanılan, yalı arazisini 1990’lı yılların başında satın almış. 4 bin 250 metrekare bahçe içerisinde; 680 metre alana sahip yalının yeniden inşası yedi yıl sürmüş.

Cem-Ümit Boyner

Boyner Holding’in sahibi Cem Boyner ve eşi Ümit Boyner, Kanlıca’daki yalılarında yaşıyor. Yalısı ünlü sanatçı Sezen Aksu’nun hemen yanında yer alan Boyner çifti, Aksu’yla komşu.

Rahmi Koç, Halis Komili gibi Cunda Adası’nda yazlık sahibi olan Boynerler, tatillerini buradaki 200 yıllık yazlık evlerinde dinlenerek geçiriyor. Boyner çiftinin 50 dönüm arazi içinde konumlanmış 700 metrekarelik üç katlı bir yazlık evi, zeytinlikler arasında yer alıyor.

Halis Komili

Türkiye’nin en köklü sanayi şirketlerinden Komili’nin sahibi olan Komili Ailesi, Kandilli Göksu Caddesi üzerindeki tarihi Kıbrıslı Yalısı’nın sahibi. Tarihi yalı Halis Komili’nin eşi Alev Komili’ye ait.

18’inci yüzyılda inşa edilen yalı, 64 metrelik cephesiyle boğaza en geniş cephesi olan yalı ünvanına sahip. Tarihi yalı, sofalarından başka, alt katta 15, üst katla 6 olmak üzere toplam 21 odalı. Şu an birkaç hissedara ait olan yalının üçte birinde Alev-Halis Komili çifti, kalan diğer üçte birlik bölümlerde ise Ömer Üründül ve Dirvana Aileleri oturuyor. Cem Boyner’le komşu olan Komili’in Cunda adasında yazlığı bulunuyor.

Bülent Eczacıbaşı:

Bülent-Oya Eczacıbaşı çifti, 1989’dan bu yana Yeniköy sahil yolunda Hollandalılar Yalısı adıyla bilinen beyaz köşkte oturuyor. Eczacıbaşı çifti zaman zaman Tarabya’daki villalarında da ikamet ediyor. Eczacıbaşı çiftinin Bodrum’da yazlıkları da var.

Murat Ülker:

Türkiye’nin en zengin işadamları arasında bulunan Ülker Holding’in patronu Murat Ülker, oturmak için Anadolu yakasını tercih eden işadamları arasında. Ülker’in Üsküdar Vaniköy’de yalısı, Çamlıca’da köşkü bulunuyor. Murat Ülker, iş yaşamının stresini ise İshaklı- Saklıköy’de bulunan çiftlik evinde atıyor.

Şarık Tara:

Türkiye’nin en büyük müteahhitlik fi rmalarının başında gelen, ENKA’nın kurucusu Şarık Tara, yıllardır Bebek Ayşe Sultan Korusu’ndaki villasında oturuyor.

Yeniköy Yol Yalısı’nın da sahibi olan Tara, iki çocuğundan biri olan Leyla Tara Suyabatmaz için bu yalıyı satın almıştı. Yalı iki dönüm bahçe içinde yer alıyor.

Kıstak Adası’nın da sahibi olan Tara, kızı Leyla’ya doğum günü hediyesi olarak 4 milyon dolara bu adayı almıştı. Eşek veya Orak Adası olarak bilinen Kıstak Adası, 56 bin metrekare büyüklüğe sahip. Şarık Tara’nın oğlu Sinan Tara ise Arnavutköy-Bebek arasındaki Kortel Korusu’ndaki villasında yaşıyor. Sinan Tara’nın Bolu-Gövem’de arsası bulunuyor.

Hüsnü Özyeğin:

3 milyar doları bulan kişisel servetiyle Türkiye’nin en zengin işadamı olan Hüsnü Özyeğin’in Bodrum- Gündoğan’da lüks bir villası bulunuyor.

Özyeğin’in oğlu, Fiba’nın veliahtı Murat Özyeğin eşi Edvina Özyeğin’le Bebek’te yaşıyor. Murat Özyeğin’in Çengelköy’de de evi var. Murat-Edvina Özyeğin çifti bazı zamanlar New York’taki evlerinde de kalıyor. Hüsnü Özyeğin, oğlu Murat Özyeğin için yaklaşık üç yıl önce New York’tan 6 milyon 500 bin dolar ödeyerek 3 yatak odalı ev satın almıştı.

Demet Sabancı

Hacı Sabancı’nın kızı Demsa’nın sahibi Demet Sabancı ve eşi Cengiz Çetindoğan, Kandilli’deki Zarif Mustafa Paşa Yalısı’nın sahibi.

18’inci yüzyılın başlarında yaptırılan yalının toplam bin 921 metrekare arsası bulunuyor. Yalının değerinin 85 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

Ahmet Nazif Zorlu

Zorlu Holding’in patronu Ahmet Nazif Zorlu, Boğaz’da Hisar’ın üstünde restore ettirdiği eski bir köşkte yaşıyor. Zorlu, Yeşilköy’de yıllardır oturduğu villasını satıp buraya yaklaşık üç yıl önce yerleşmişti.

Ahmet Nazif Zorlu, ada sahibi olan işadamları arasında da bulunuyor. Uzan ailesine ait olan ve TMSF tarafından 2005 yılında satışa çıkarılan Zeytin Adası’nı 15 milyon 250 bin TL’ye satın almıştı. Nazif Zorlu’nun kızı Şule Zorlu ise Tekfen Holding’in patronu Feyyaz Berker’den yaklaşık üç yıl önce 10 milyon dolara satın aldığı Bebek’teki yalısında oturuyor.

Ömer Koç:

Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Ömer Koç, halası Sevgi Gönül’ün kendisine miras bıraktığı Kandilli’deki yalısında oturuyor. Koç’un, Üsküdar - Salacak’ta rezidansı var. İstiklal Caddesi üzerinde sergi sarayı açan Ömer Koç, tarihi binanın üst katında da bazen kalıyor. Ömer Koç’un Bodrum Yalıkavak’ta ise yazlık olarak kullandığı bir villası bulunuyor.

Mustafa Koç:

Koç Holding YönetimKurulu Başkanı Mustafa Koç, Beykoz Kanlıca’daki Nuri Paşa Yalısı’nda oturuyor. Abdülhamid’in subaylarından Nuri Paşa tarafından 1895’te yaptırıldığı tahmin edilen yalıda, uzun yıllar Rahmi Koç yaşamıştı.

Rahmi Koç Kandilli’deki Kont Ostrorog yalısına taşınınca bu yalı oğlu Mustafa Koç’a kalmıştı. İki katlı ahşap yalının değerinin 80 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Rahmi Koç:

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç oldukça geniş bir gayrimenkul portföyüne sahip.

İki yıl önce en lüks rezidans projelerinden biri olan Fulya’daki Selenium Twins’ten bir daire alan Rahmi Koç, bazı zamanlar buradaki boğaz manzaralı evinde kalıyor. Selenium Twins’teki en pahalı daireyi satın alan Koç’un süper lüks daireye 4 milyon dolar ödediği söylenmişti.

Rahmi Koç’un Sarıyer’deki Sadberk Hanım Müzesi’nin hemen yanında bir köşkü bulunuyor. 1895’te inşa edilen muhteşem boğaz manzaralı köşk, dört katlı ve 10 odalı. Tarihi köşk, geçen sezon izlenme rekorları kıran Aşk-ı Memnu dizisinin çekildiği villa olarak da biliniyor.

Ünlü işadamının Ayvalık-Cunda Adası’nda ise yazlığı bulunuyor. Eski bir binayı restore edip yazlık eve dönüştüren Koç, yaz tatilinin bir kısmını buradaki yazlığında geçiriyor. Denize olan tutkusuyla bilinen Rahmi Koç, aynı zamanda ada sahibi. Marmara Denizi’nde, Tuzla’nın karşısında bulunan ada, Koç’a ait. Rahmi Koç’un Antalya Kaleiçi’nde ise yaklaşık 12 konağı bulunuyor.

Demir Sabancı:

Sabancı Holding’den ayrılarak Sedes Holding’i kuran Demir Sabancı, Hasip Paşa Yalısı’nda oturuyor. Beylerbeyi’nin en gösterişli yalılarından biri olan Hasip Paşa Yalısı, Kalkavan Yalısı olarak da biliniyor.

Beylerbeyi Yalıboyu Caddesi’nde 4 bin 106 metrekarelik arsa üzerine konuşlanmış yalı, iki büyük salon ve 26 odadan oluşuyor. Yalının bugünkü değeri 160 milyon dolar civarında. New York’ta da evi bulunan Sabancı, kısa bir süre önce Manhattan 64’üncü Cadde’de dört katlı bir binayı 2.9 milyon dolara almıştı.